Cyfryzacja protetyki stomatologicznej, ma na celu przeniesienie wszelkiego rodzaju prac laboratoryjnych w świat wirtualny. Poczynając od kreowania uśmiechu, projektowaniu uzupełnień wg. pomysłów lekarza i pacjenta, uwzględniając jego marzenia o innym kształcie czy kolorze, kończąc oczywiście na ich tworzeniu.
Dzięki skanerowi cyfrowemu możemy przenieść aktualną sytuację z ust pacjenta wprost do komputera w którym, specjalistyczne oprogramowanie graficzne otwiera nam drogę do, tworzenia projektu przyszłych prac protetycznych naszych pacjentów.
Pobranie cyfrowego wycisku – skanu 3D u każdego pacjenta jest procesem stosunkowo szybkim i mało skomplikowanym, ale co najważniejsze niezwykle komfortowym i bezbolesnym. W protetyce cyfrowej nie korzystamy z łyżek i mas wyciskowych, w związku z czym nie ma problemu z odruchem wymiotnym czy obawami o zadławienie masą. Skaner czyli specjalna kamery wewnątrzustna, przekazuje obraz bezpośrednio z jamy ustnej do komputera. Cały proces jest szybszy i zdecydowanie bardziej przyjemny dla pacjenta.
Czego pacjent nie lubił przy protetyce analogowej?
Pożegnaliśmy nieprzyjemne masy i łyżki wyciskowe, które rosły w jamie ustnej pacjenta wraz z jego lękiem i niechęcią do samej procedury. Nie martwimy się o usunięcie, starych wypełnień podczas wyjmowania zassanej masy. Do samego skanu pacjent nie musi się przygotowywać, jak w przypadku klasycznych wycisków uwzględniając m.in posiłek.
Postawiliśmy na podejście bezpieczne i trwałe, które pozwala ominąć etapy „przekłamań”, pojawiające się w klasycznej protetyce, obarczone dużą możliwością błędów oraz wydatnie skracające czas wykonania prac protetycznych.
Wycisk z masy nie jest eko-friendly ?
Pobierając klasyczne wyciski, należało odlać modele gipsowe i dopiero wówczas można było zacząć projektować właściwą pracę. Używano najczęściej specjalnego wosku, który następnie zastępowano pożądanymi materiałami. Niestety na każdym z tych etapów mogło dojść do przekłamania wynikającego z właściwości materiałów takich jak niewielki skurcz czy nieprawidłowe odwzorowanie powierzchni. Pobierając skan – kontrolujemy i porównujemy uzyskany obraz z sytuacją rzeczywistą w ustach pacjenta dzięki czemu w łatwy sposób możemy uchwycić wszystkie pożądane powierzchnie zębów czy błony śluzowej. Model tworzony przy użyciu gipsu i mas, powoduje dodatkowy problem z utylizacją gipsowych pozostałości po jego wykonaniu i odpadów produkcyjnych silikonowych.
Zobacz również: