Implanty

WSZCZEPIENIE IMPLANTU

Wszczepienie implantu to zabieg dzięki, któremu możemy odzyskać brakujący ząb/zęby bez ingerencji w naturalne uzębienie pacjenta. W przeciwieństwie do uzupełnień typu most i konieczności szlifowania zębów sąsiednich, dzięki technice implantacji mamy, możliwość wykonania pojedynczego uzupełnienia zęba 1:1 – uwzględniając pojedynczy brak/ braki.

Technologia wszczepienia implantu polega na wprowadzeniu w kość sztucznego korzenia czyli implantu zębowego, a następnie po okresie wgojenia i integracji z kością, następuje część protetyczna czyli wykonanie korony protetycznej.

Integracja implantu z kością w szczęce to czas ok 6 miesięcy, jeśli natomiast implant został wszczepiony w żuchwę, jego czas integracji to ok 3 miesięcy.

Sam zabieg implantacji jest z reguły znacznie mniej inwazyjny niż ekstrakcja zęba i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Jeśli natomiast lekarz prowadzący podejmie decyzję o zabezpieczeniu pacjenta ochrona antybiotykową, pacjent ten zostanie wcześniej o tym poinformowany.

Implantolodzy w Boutique Dental, pracują na implantach izraelskiej firmy MIS. Technologii będącej jedną z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych firm przeznaczonych dla lekarzy, którzy preferują pracę z implantami konikalnymi. Produkowane są, z wysokiej jakości tytanu, bezpiecznego i dopasowanego do wymagań implantacyjnych które mają na celu wieloletnie użytkowanie przez pacjenta. Stożkowy, zwężający się ku dołowi kształt, pozwala na zachowanie znacznie większej przestrzeni na proces regeneracji kości w miejscu wprowadzenia wszczepu.

Zrzut ekranu 2022 02 7 o 19.43.09


Etapy planowania implantacji:

 1. konsultacja u lekarza chirurga – implantologa.
 2. wykonanie zdjęć radiologicznych w celu ustalenia warunków, umożliwiających przeprowadzenie zabiegu (CBCT – tomografia, pantomogram)
 3. zaplanowanie daty i czasu zabiegu
 4. w dniu wykonania zabiegu pacjent zgłasza się na 15 minut wcześniej, celem wypełnienia stosownej dokumentacji medycznej niezbędnej do podjęcia procedur implantologicznych
 5. przeprowadzenie zabiegu implantacji wraz zaopatrzeniem rany i przedstawieniem zaleceń po zabiegowych
 6. kontrola po zabiegowa na 7 – 10 dni po zabiegu – zdjęcie szwów.
 7. po 3 ( żuchwa) lub 6 (szczęka) miesiącach pacjent zgłasza się na wizytę pozwalającą, odsłonić zintegrowany implant i rozpocząć odbudowę protetyczną
 8. protetyka wykonywana jest u lekarza protetyka zajmującego się odbudowami protetycznymi na implantach , nie u samego chirurga
Zrzut ekranu 2022 02 7 o 19.46.13 1

ZALECENIA PO ZABIEGU :

 • unikanie wysiłku fizycznego przez najbliższe 5 – 7 dni 
 • rezygnacja z napojów i pokarmów o wysokiej temperaturze i dużej twardości
 • ograniczenie lotów samolotem, nurkowania na basenie
 • sumienna higiena jamy ustnej, delikatne opłukiwanie po 2 dniach od zabiegu aby nie wypłukać skrzepu 
 • zakaz palenia papierosów
 • zimne okłady – wg zaleceń lekarza
 • przyjmowanie leków wg ustaleń chirurga 
 • zdjęcie szwów 7 – 10 dni po zabiegu

Co mogę odczuwać po zabiegu:

Każdorazowo zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, dlatego też po samej implantacji pacjent nie czuje nic. Po zmetabolizowaniu znieczulenia przez organizm pacjenta, może on odczuwać drobny dyskomfort który, w większości przypadków pozwala na codzienne funkcjonowanie. Osoby bardziej wrażliwe przyjmują w tym okresie leki przeciwbólowe zalecone przez lekarza chirurga. W pierwszej dobie po zabiegu, podczas obmywania płynami rany, pacjent może zauważyć przy wypluwaniu, ślinę zabarwioną krwią. Jest to normalny objaw po zabiegu, nie powinien niepokoić. Lekka opuchlizna pojawia się zazwyczaj po pierwszej dobie od zabiegu i może trwać ok. 2 dni. Uzależniona jest ona od stopnia skomplikowania zabiegu i indywidualnych cech naszego organizmu. Palenie papierosów, jest wysoce nie zalecane. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż podczas zasysania dymu papierosowego możemy stworzyć podciśnienie usuwające powstały świeży skrzep, którego zadaniem jest zamknięcie rany. Palenie tytoniu może, również spowodować odrzut implantu i jego brak przyjęcia w kości.

Przeciwwskazania do zabiegu :

 • ogólny zły stan psychiczny i fizyczny pacjenta
 • pacjenci z chorobami tj. nieleczoną cukrzycą, osteoporozą, choroby związane z krzepliwością krwi
 • zły stan higieny jamy ustnej, nie kwalifikujący do zabiegu
 • choroby przyzębia – nie kwalifikujące do zabiegu
 • ciąża i karmienie piersią
 • radio- i chemioterapia u pacjentów z chorobami nowotworowymi
 • uzależnienie od alkoholu, substancji psychoaktywnych i papierosów ( może spowodować odrzut implantu)