• Polski
 • Українська
 • English
 • PRZEJDŹ DO ZAPISU

  Protetyka Cyfrowa

  Projektowanie uzupełnień protetycznych w systemie CAD/CAM to świat który w pełni podnosi dotychczasową protetykę na wyższy poziom. 

  Co zapewnił nam, nowy wymiar tworzenia prac protetycznych dla pacjentów:

  • bezbolesny skan opracowanego zęba
  • odwzorowanie 1:1 w skali warunków w jamie ustnej w programie projektowym, co daje gwarancję wykluczenia przekłamań vs tradycyjne wyciski
  • pełną rezygnację z prac na metalu, nie estetycznych i coraz częściej pomijanych przez pacjentów
  • skrócenie czasu wykonania pracy do 4 – 7 dni

  Czym jest sztuka protetyki cyfrowej CAD/CAM ?
  Na czym polega jej wyższość nad metodami klasycznymi? Różnica pomiędzy klasycznym wyciskiem, a skanem?
  Możliwości nowoczesnych uzupełnień protetycznych. Protetyka cyfrowa CAD/CAM skupia się na przeniesieniu wszelkiego rodzaju prac laboratoryjnych w świat wirtualny. Poczynając od kreowania uśmiechu, projektowaniu uzupełnień kończąc oczywiście na ich tworzeniu. Dzięki skanerowi cyfrowemu możemy przenieść sytuacje z ust pacjenta wprost do komputera i tam dzięki specjalnym programom graficznym pracować nad przyszłymi uzupełnieniami protetycznymi. Sam skan jest procesem stosunkowo szybkim i mało skomplikowanym, ale co najważniejsze nie obciążającym dla pacjenta.


  Projektowanie prac bezpośrednio po wykonaniu skanu na ekranie komputera, pozwala ominąć etapy, które w klasycznej protetyce analogowej, obarczone były dużą możliwością popełnienia błędów oraz wydatnie skraca czas wykonania pracy. Pobierając klasyczne wyciski, należało odlać z nich modele gipsowe i dopiero wówczas można było zacząć projektować właściwą pracę. Używano najczęściej specjalnego wosku, który następnie zastępowano pożądanymi materiałami. Niestety na każdym z tych etapów mogło dojść do przekłamania wynikającego z właściwości materiałów takich jak niewielki skurcz czy nieprawidłowe odwzorowanie powierzchni. Pobierając skan – kontrolujemy i porównujemy uzyskany obraz z sytuacją rzeczywistą w ustach pacjenta dzięki czemu w łatwy sposób możemy uchwycić wszystkie pożądane powierzchnie zębów czy błony śluzowej. Model tworzony jest na bieżąco na ekranie monitora więc nie trzeba go odlewać przy użyciu gipsu. Co przyczynia się do bardziej ekologicznego podejścia które nie zmusza nas do wykorzystywania dodatkowych materiałów protetycznych.

  Bezpośrednio po skanie możemy przejść do projektowania uzupełnienia protetycznego przesyłając w pliku cyfrowym skan i opis oczekiwań pacjent zaraz z zaleceniami lekarza. Następnie projekt wysyłany jest do frezarki cyfrowej, która z odpowiednio dobranego materiału wycina dla nas pracę o pożądanym kształcie. W protetyce cyfrowej nie korzystamy z łyżek i mas wyciskowych, w związku z czym nie ma problemu z odruchem wymiotnym czy obawami o zadławienie masą. Pobierając skan czyli wycisk cyfrowy używamy skanera czyli specjalnej kamery wewnątrz ustnej, która przekazuje obraz bezpośrednio z jamy ustnej do komputera. Cały proces jest szybszy i mniej nieprzyjemny dla pacjenta.

  W sztuce protetyki cyfrowej możemy używać dowolnych materiałów, ale najczęściej wykorzystujemy czystą ceramikę oraz cyrkon. Zależy nam na maksymalnej estetyce prac, a oba te materiały mogą ją zapewnić.