• Polski
 • Українська
 • English
 • PRZEJDŹ DO ZAPISU

  Powtórne leczenie kanałowe

  Leczenie kanałowe możemy podzielić na dwa rodzaje: pierwotne czyli takie, które odbywa się po raz pierwszy – najczęściej kiedy w wyniku procesu próchnicowego bakterie przedostaną się do środka zęba (miazgi zęba) oraz leczenie powtórne, czyli prowadzone na zębach, które były już leczone kanałowo w przeszłości.

  Najczęstszą przyczyną powtórnego leczenia kanałowego jest :

  • nieodpowiednio przeprowadzone leczenie pierwotne
  • skomplikowana budowa anatomiczna
  • powikłania podczas leczenia pierwotnego
  • rozwinięcie się stanu zapalnego wokół korzenia np. ze względu na zjadliwość bakterii, które doprowadziły do stanu zapalnego.

  W Boutique Dental leczenie endodontyczne prowadzone jest przez wysokiej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem przy użyciu najlepszych metod i nowoczesnego sprzętu. Podstawowym narzędziem pracy jest mikroskop zabiegowy. Dzięki znacznemu powiększeniu można dostrzec o wiele więcej niż używając samego oka, co pozwala na skuteczne i przewidywalne leczenie.

  Opracowanie mechaniczne i dezynfekcja kanałów odbywa się z użyciem narzędzi endodontycznych , co wydatnie skraca czas zabiegu i możliwości wystąpienia powikłań. Lekarze dentyści wykonujący leczenia kanałowe pod mikroskopem wykorzystują również, urządzenie będące mikrosilnikiem endodontycznym w celu mechanicznego opracowania kanałów.

  Czym wypełniamy kanały po powtórnym leczeniu kanałowym?

  Aby zakończyć leczenie niezwykle istotnym jest szczelne wypełnienie kanałów, oczyszczonych z martwej tkanki. Na tym etapie lekarze wykorzystują urządzenie z systemem trójwymiarowego wypełniania kanałów gutaperką na gorąco dzięki, któremu jesteśmy w stanie dotrzeć i wypełnić nawet najmniejsze przestrzenie w zębie.

  Czy powtórne leczenie kanałowe jest trudniejsze?

  Powtórne leczenie kanałowe – z reguły jest leczeniem trudniejszym ponieważ prowadzone jest na zębach, w których z różnych powodów nie udało się leczenie za pierwszy razem. Polega na usunięciu materiału, założonego do kanałow podczas leczenia pierwotnego. Kolejnym etapem jest podjęcie próby zlokalizowania i wyeliminowania problemu, przez który leczenie początkowe się nie powiodło.

  Bardzo często w powtórnym leczeniu kanałowym pod mikroskopem, spotyka się tzw. sytuacje wyjątkowe. Możemy tutaj wyróżnić m.in zęby:

  • ze złamanymi narzędziami kanałowymi
  • zobliterowanymi (niedrożnymi) kanałami
  • niedopełnionymi kanałami
  • perforacjami ściany korzenia czy korzenie wokół, których powstały tzw. zmiany okołowierzchołkowe

  Jak odbudować zęba po powtórnym leczeniu kanałowym?

  Odbudowa zęba po leczeniu re-endodontycznym ( tzw.reendo) jest tożsama z propozycją odbudowy zęba po klasycznym i pierwotnym leczeniu endodontycznym. Lekarz każdorazowo, proponuje najlepsze i najtrwalsze rozwiązanie, uwzględniające potrzeby oraz tryb życia pacjenta.

  W każdym przypadku wybranej odbudowy, zaleca się wykonanie wzmocnienia struktury zęba w postaci wkładu koronowo – korzeniowego z włókna szklanego, będącego pionowym wsparciem zęba przed siłami nacisku.

  Zalecenia podczas i po powtórnym leczeniu kanałowym.

  Niezwykle istotnym jest, aby zarówno w trakcie trwania leczenia jak i po zakończeniu tego procesu, dbać o higienę jamy ustnej. Często lekarz zaleca również, unikanie spożywania i odgryzania twardych pokarmów. Każde zalecenia dopasowywane są indywidualnie do potrzeba pacjenta. Kontrola radiologiczna powinna odbywać się co 6 – 9 miesięcy. Zarówno podczas leczenia jak i kilka dni po jego zakończeniu, pacjent może odczuwać lekką tkliwość i wrażliwość. Będzie ona miała charakter przemijający i nie powinna powodować dyskomfortu w dłuższym czasie. Jeśli jednak na którymś z etapów leczenia, pacjent będzie czuł niepokój związany z leczeniem – zapraszamy do kontaktu z naszą recepcją i lekarzami.

  Zobacz również:

  Podczas wizyty w Boutique Dental z myślą o Tobie możemy :

  turned off
  zmniejszyć intensywność światła
  music
  włączyć Twoją ulubioną playlistę
  coffee
  zaprosić Cię kilka minut wcześniej na filiżankę kawy lub herbaty
  signature
  pomóc w wypełnieniu dokumentów medycznych