• Polski
 • Українська
 • English
 • Projektowanie

  Projektowanie korony lub mostu protetycznego, odbywa się przy pomocy dedykowanego oprogramowania graficznego. W naszym przypadku jest to program Exocad. Cały proces rozpoczynamy od pełnej diagnostyki radiologicznej, aby mieć pewność, że filary na których wykonamy prace są zdrowe i wytrzymałe. Pojedyncza korona lub kilkupunktowy most, jest w pełni projektowany w systemie CAD/CAM. Podczas projektowania, największą uwagę zwracamy na szczelność tworzonej pracy aby mogła służyć pacjentowi jak najdłużej.

  DSC05616
  Makieta CAD/CAM

  CAD/CAM – system do zadań specjalnych. 

  CAD/CAM to oprogramowanie, pozwalające technikom dentystycznym na opracowanie techniczne, konstrukcyjne i modelujące zęby pacjenta w sali 3D. Technik w projektowaniu pracy protetycznej uwzględnia kilka składowych niezbędnych do otrzymania finalnego efektu pracy, są tym m.in morfologię zębów, ich kształt, anatomię i głębokość bruzd, wysokość guzków zębowych i punktów stycznych. 

  CAD to projekt – który pozwala technikowi bazującemu na skanach zębów, zaprojektować trójwymiarową makietę która, finalnie tworzy cyfrowy model korony lub mostu. 

  CAM  to kolejna faza procesu – zwana wytworzeniem docelowej pracy, umożliwiająca połączenie makiety i cyfrowego modelu z procesem wytwarzania i obróbki w frezarce cyfrowej. Transformacja docelowego projektu do frezarki, ma możliwość sprawdzenia i skorygowania konstrukcji po złożeniu jej w całość. Program może wychwycić błędy konstrukcyjne i zwrócić model do poprawy. Jednak nigdy nie zastąpi wyobraźni technika i kreatywności jaką posiada. 

  System rejestracji i projektowania CAD/CAM umożliwia działania cyfrowe, wypierając w dużej mierze, prace analogowe. Patrząc na rozwijający się świat technologii, projektanci i inżynierowie na całym świecie posiłkują się programami AutoCad do projektowania przedmiotów użytku codziennego. 

  Zobacz również: