• Polski
 • Українська
 • English
 • PRZEJDŹ DO ZAPISU

  Planuję ciążę

  26 mar
  10 1

  O ilu ważnych aspektach dotyczących Twojego zdrowia podczas planowania ciąży, nie wiedziałaś i nikt o nich nie wspomniał ?

   

  Blog ten ma na celu zwiększenie świadomości u kobiet, które są na tym wyjątkowym etapie życia. Niezależnie od tego czy pragniesz zajść w ciążę w sposób naturalny czy przygotowujesz się do zabiegu inseminacji czy in vitro, dbałość o swoje zdrowie jest równie ważna dla każdej z Was.

   

  Wraz z kilkoma mamami z branży stomatologicznej, stworzyłyśmy Women’s Blog dla Kobiet i ich bliskich z nadzieją, że nasza wiedza i doświadczenia pozwolą wesprzeć inne kobiety.

   

  Wiele niewiadomych i surowych medycznych treści wymagających specjalistycznej wiedzy, w głowach czytających je kobiet utrudniało podjęcie właściwej decyzji dotyczącej profilaktyki czy leczenia. Fora dla kobiet i przyszłych mam, pełne subiektywnych opinii napawały niepewnością co do naszego postępowania i wypełniały głowy chaosem informacyjnym. Nie zmienia to faktu, że nawet na tematycznych blogach jak ten możecie zostać zaskoczone naszymi opiniami – jak w przypadku Uli Ortodontki która mimo szerokiej wiedzy dotyczącej wad zgryzu – zdecydowała jako mama, ze najlepszy będzie najprostszy smoczek 🙂 a raczej jej syn tak zadecydował.

   

  Postanowiłyśmy mówić o tym co medyczne i ważne w aspekcie zdrowia jamy ustnej i planowania ciąży. Wiemy też, że niezwykle istotnym w tych staraniach jest aspekt psychologiczny dlatego też, pozwoliłyśmy sobie na wsparcie w tym zakresie i mądre doradztwo pozwalające zrozumieć jeszcze szerzej nasz kobiecy punkt widzenia.

   

  Czy pierwszym pytaniem wpisywanym w doktora „Google” gdy pomyślałaś o tym aby zacząć planować ciąże było:

   

  Jakie badania wykonać podczas starań o ciążę?

   

  Sprawdziliśmy!

   

  Wyniki wyszukiwania się powtarzają – na portalach medycznych, klinik ginekologicznych i blogach parentingowych ANI SŁOWA O WIZYCIE U DENTYSTY – czy jesteśmy zaskoczeni, zdecydowanie nie. Nie ma tego od lat nawet w szkołach rodzenia. A jak wielkie zdziwienie pojawia się u kobiety kiedy będąc w ciąży okazuje się, że musi wyleczyć ząb, usunąć kamień, czy przed planowanym porodem nagle otrzymuje dokument w którym jednym z punktów do uzupełnienia jest pytanie o ostatnią wizytę u stomatologa i opiekę stomatologiczną. Chcemy dodać do całego planu starań też naszą obecność, a dlaczego? W dalszej treści znajdziesz odpowiedź.

   

  TO, CO MOŻE ZACZNIEMY OD POCZĄTKU?

   

  1. BADANIA stomatologiczne na START które powinnaś wykonać, a ginekolog o nich nie wspomniał ?
  2. Dlaczego wcześnie wykryta próchnica może poprawić ogólną kondycję naszego organizm i wesprzeć starania o ciążę?
  3. Przygotowuję się do ciąży wiem, że mam wiele zębów do leczenia co dalej?
  4. Czy w przypadku zajścia w ciążę, będę miała trudności w leczeniu zębów podczas tych 9 miesięcy?
  5. Czy ciąża może być ryzykiem obciążający chorobami jamy ustnej?
  6. Które bakterie jamy ustnej są najbardziej niebezpieczne dla mnie jako przyszłej mamy i płodu.
  7. Wpływ witaminy D na płodność i jaki to ma związek ze stomatologią?
  8. Obciążenia genetyczne przyszłej mamy a przełożenie ich na dziecko – pokolenia próchnicy.
  9. Dieta przed ciążą a nowe „nawyki” żywieniowe w ciąży, jak wzmocnić szkliwo na atak nocnych węglowodanów?
  10. Nauka mycia zębów – odświeżmy swoje umiejętności wyuczone w przedszkolu?
  11. Mam założony aparat ortodontyczny czy mogę go nosić go w ciąży?
  12. Czy mogę rozpocząć leczenie ortodontyczne i założyć aparat ortodontyczny w ciąży ?
  13. Czy mój partner powinien również rozpocząć profilaktykę i leczenie, czy jego stan zdrowia ma jakiś wpływ na powodzenia zajścia w ciążę?
  14. Jak ustrzec się populizmu w postaci “ zęby Ci się popsują w ciąży „, zobaczysz, jedno dziecko – jeden ząb”

  W dzisiejszych czasach, gdy informacje krążą w szybkim tempie, ważne jest abyśmy podejrzliwie podchodzili do popularnych mitów związanych z opieką stomatologiczną. Jednym z najpopularniejszych jest opinia że, „jedno dziecko = stracony jeden ząb”. Czy jednak takie uproszczenie ma rzeczywisty wpływ na zdrowie jamy ustnej, a może to jedynie populistyczne podejście do tematu? Przyjrzyjmy się temu bliżej, aby dowiedzieć się jakie są fakty i jak unikać błędnych przekonań. Nasz uśmiech to rezultat wielu czynników, przede wszystkim to w jaki sposób dbamy o codzienną higienę jamy ustnej, jak wygląda nasza dieta i czy regularnie odwiedzamy gabinet stomatologiczny. Czy kiedykolwiek w dorosłym życiu ktoś nauczył nas dobrego mycia zębów i czy mamy świadomość, że w rodzinie występują choroby jamy ustnej. Rzetelne podejście do opieki stomatologicznej obejmuje kompleksową pielęgnację, taką jak regularne szczotkowanie, nitkowanie, zróżnicowany sposób odżywiania się i systematyczne wizyty u dentysty + higienistki stomatologicznej. Warto podkreślać, że odpowiedzialność za nasz uśmiech leży w naszych własnych rękach, niezależnie od liczby potomstwa. Badania naukowe jednoznacznie wskazują na związek między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym zdrowiem w trakcie ciąży. Dbając o zęby, redukujemy ryzyko infekcji i stanów zapalnych, które mogą wpłynąć na zdrowie dziecka. Warto inwestować czas w pielęgnację zębów, aby cieszyć się uśmiechem przez lata. Jeśli nurtują Cię pytania dotyczące zdrowia jamy ustnej w ciąży, warto skonsultować się z fachowcem. Dentysta czy higienistka są najlepszymi źródłami informacji, a fakty naukowe dostarczą solidnej podstawy dla podejmowania świadomych decyzji. Podsumowując, zdrowe zęby to klucz do zdrowego życia, zarówno dla ciebie, jak i dla twojego potomstwa. Unikajmy mitów, inwestujmy w rzetelne informacje i cieszmy się z promiennym uśmiechem!

   

   

   

  lekarz dentysta Urszula Olszak – MAMA 4 letniego Antosia prowadzi leczenie ortodontyczne u dzieci i dorosłych pacjentów

   

  mgr inż. Monika Gajda – dyplomowana higienistka stomatologiczna, posiada szerokie doświadczenie w opiece nad dorosłymi pacjentami stomatologicznymi, technik sterylizacji i dietetyk w jednej osobie. Od 5 miesięcy MAMA Emilki.

   

  lekarz dentysta Przemysław Juzala – wspierający kobiety w odbudowach protetycznych, metamorfozach uśmiechu i stomatologii biomimetycznej opartej na naturalnym odtwarzaniu zębów. TATA dwóch nastolatków.

   

  Monika i Ula wiedzą co, to znaczy ciąża nie pozwalająca umyć dokładnie zębów, nocne podjadanie i odruch wymiotny.

   

  Czy można bardziej rzetelnie móc o tym opowiadać?

   

   

  1. BADANIA stomatologiczne na START które powinnaś wykonać, a ginekolog o nich nie wspomniał ?

   

  Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie badań stomatologicznych najpóźniej do 12 tygodnia ciąży, musimy jednak pamiętać, że podczas zwykłego przeglądu jamy ustnej nie wszystko da się wychwycić i chociaż jest to podstawowe badanie, to nie odpowie nam na pytanie dotyczące ukrytych przewlekłych stanów zapalnych kości wokół zębów. W takim przypadku najlepszym badaniem jest wykonanie komputerowej tomografii stożkowej czyli CBCT. Ze względu na to, że jest to badanie radiologiczne należy je wykonać przed zajściem w ciążę czyli na etapie jej planowania, a nie w trakcie.

   

  2. Dlaczego wcześnie wykryta próchnica może poprawić ogólną kondycję naszego organizm i wesprzeć starania o ciążę?

   

  Próchnica zębów jest chorobą bakteryjną. Wpływa niekorzystnie na całość uzębienia i florę bakteryjną oraz pH jamy ustnej. Rozwijające się ubytki próchnicowe dotykają miazgi zęba i stają się „wrotami” dla bakterii do krwiobiegu zarówno matki jak i dziecka, co stanowi bezpośrednie zagrożenie ich zdrowia. Wcześnie wykryta i leczona próchnica uniemożliwia bakteriom wnikanie z jamy ustnej w głąb naszego organizmu. Z innej strony wyeliminowanie próchnicy (która jest chorobą zakaźną) zarówno u mamy jak i taty dziecka jest bardzo ważne ze względu na zdrowie jamy ustnej maluszka.

   

  3. Przygotowuję się do ciąży wiem, że mam wiele zębów do leczenia co dalej?

   

  W takiej sytuacji najlepiej udać się do gabinetu stomatologicznego na konsultację. Na takiej wizycie wraz z lekarzem przyszła mama będzie mogła dokładnie określić potrzeby lecznicze i krok po kroku zaplanować niezbędne leczenie. Wizyta u lekarza dentysty nie kojarzy się miło ze względu na ból. Można jednak bardzo łatwo go uniknąć, a nowoczesne metody pozwolą na bezbolesne leczenie. W tym przypadku potwierdza się zasada „im wcześniej tym lepiej”.

   

  4. Czy w przypadku zajścia w ciążę, będę miała trudności w leczeniu zębów podczas tych 9 miesięcy?

   

  W zasadzie w prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma problemu z leczeniem zębów, natomiast mamy ograniczenia dotyczące chociażby wykonywania diagnostyki radiologicznej. Najbezpieczniejszym okresem na leczenie stomatologiczne w czasie ciąży jest drugi trymestr. Wychodzimy jednak z założenie, że najlepiej i najbezpieczniej odbyć leczenie stomatologiczne przed zajściem w ciąże czyli na etapie jej planowania.

   

  5. Czy ciąża może być ryzykiem obciążający chorobami jamy ustnej?

   

  Sama ciąża nie, ale zaniedbania już tak. Znów wraca temat higieny , przeglądów i leczenia w trakcie. Regularna diagnostyka, skrupulatna higiena wpłyną pozytywnie na stan jamy ustnej, zmniejszając tym samym powikłania. Nie unikniemy bakterii, wirusów, grzybów, które i tak są w jamie ustnej. Owszem kobiety w ciąży, należą do osób z obniżoną odpornością, istnieje ryzyko, że infekcje, mogą się częściej pojawić (ja sama jestem tego przykładem), jednak jeżeli chodzi o stan zębów i przyzębia to mamy na to bardzo duży wpływ.

   

  6. Które bakterie jamy ustnej są najbardziej niebezpieczne dla mnie jako przyszłej mamy i płodu.

   

  7. Wpływ witaminy D na płodność i jaki to ma związek ze stomatologią?

   

  Witamina D, znana również jako “słoneczna witamina” oraz kalcyferol, odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Jednym z obszarów, który jest aktualnie intensywnie badany, jest jej wpływ na płodność u kobiet i mężczyzn. Przyjrzymy się, jak witamina D może wpływać na zdolność do prokreacji oraz jakie korzyści może przynieść podczas starania się o dziecko, w trakcie trwania ciąży i jaki to ma wpływ na płód oraz zęby matki i dziecka.

   

  Witamina D wpływa na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej u kobiet. Odpowiedni poziom tej witaminy jest istotny dla regularnego cyklu miesiączkowego i owulacji. Ponadto witamina ta wspomaga dojrzewanie komórek jajowych a jej niedobór może wpłynąć na gorszą ich jakość. Enzymy metabolizujące witaminę D znajdują się w tkankach rozrodczych kobiet, a prawidłowy jej poziom może pomóc w ograniczeniu niekorzystnego rozrostu błony śluzowej macicy (endometrium). Witamina słońca również spowalnia proces starzenia się jajników. U mężczyzn witamina D wpływa na komórki ziarniste w jądrach, które są odpowiedzialne za produkcję plemników, ma również znaczenie dla liczby, jakości i ruchliwości plemników oraz oddziałuje na poziom testosteronu i męskie libido. W ciąży witamina D odgrywa kluczową rolę, zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się płodu – jest niezbędna do prawidłowego rozwoju szkieletu u rozwijającego się zarodka, a niedobór może prowadzić do zahamowania dojrzewania kości. Dodatkowo ma istotny wpływ na rozwój układów; odpornościowego, mięśniowego, krążenia, nerwowego oraz trzustki. Niedostateczne zaopatrzenie w witaminę D może zwiększać ryzyko stanów takich jak stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciążowa oraz infekcje. Stężenie witaminy słońca u matki ma wpływ na masę urodzeniową i długość noworodka. Brak odpowiedniej dawki witaminy D w ciąży może wpłynąć na rozwój krzywicy u dziecka na etapie dojrzewania płodowego. A co Witamina D ma do naszych zębów? Witamina D to jedna z witamin bez której nie wyobrażamy sobie prawidłowego rozwoju zarówno u płodu, noworodka jak i u dorosłego. Niedobór u płodu może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój szkieletu i zawiązków zębów, a niewystarczająca ilość po porodzie może znacząco zaważyć o przyszłym stanie zębów. Zbyt małe dawki mogą prowadzić do osłabienia i odwapnienia zębów. Braki witaminy D mogą prowadzić do osłabienia zębów, a niedobór tej witaminy może mieć związek z rozwojem osteoporozy, próchnicy i podatnością zębów na uszkodzenia mechaniczne. Naturalne źródła witaminy D obejmują tłuste ryby, jajka, produkty mleczne a także ekspozycję na słońce. Pamiętaj warto dbać o odpowiedni poziom witaminy D, zarówno dla własnego zdrowia, jak i w kontekście planowania rodziny.

   

  8. Obciążenia genetyczne przyszłej mamy a przełożenie ich na dziecko – pokolenia próchnicy.

   

  9. Dieta przed ciążą a nowe „nawyki” żywieniowe w ciąży, jak wzmocnić szkliwo na atak nocnych węglowodanów?

   

  10. Nauka mycia zębów – odświeżmy swoje umiejętności wyuczone w przedszkolu?

   

  11. Mam założony aparat ortodontyczny czy mogę go nosić go w ciąży?

   

  Oczywiście! Nie ma potrzeby szybszego ściągnięcia czy przerywania leczenia. To co zmieni się w trakcie leczenia, to to, że nie powinno wykonywać się zdjęć rtg (np. pantomogramu) w trakcie. Lepiej poczekać do rozwiązania. Przyszła mama powinna jeszcze bardziej zadbać o stan higieny, zębów i przyzębia. W trakcie ciąży zdarzają się wymioty, zawarty w nich kwas może negatywnie wpłynąć na szkliwo, powodując erozję, czyli ubytki niepróchnicowe. Częstsze przyjmowanie pokarmów, ciążowe słodkie zachcianki mogą z kolei przyczynić się do powstania ubytków próchnicowych. Dlatego bardzo ważne jest mycie zębów po każdym posiłku (zaleca się odczekać ok. 15 minut od spożycia, w celu wyrównania pH w jamie ustnej), używania past z fluorem, stosowania nici dentystycznych, irygatora. Sam aparat ortodontyczny nie powoduje niszczenia zębów, ale znacznie utrudnia domywanie. Dlatego w trakcie ciąży u pacjentek ortodontycznych utrzymanie higieny jest niezwykle ważne. W trakcie leczenia aparatem dziąsła mają tendencję do przerastania przy niedostatecznej higienie, dołączając do tego zmiany hormonalne możemy nabawić się dużego stanu zapalnego Zalecam regularne wizyty u stomatologa oraz swojego ortodonty. W drugim trymestrze można bezpiecznie wykonać wszystkie zabiegi, nawet z użyciem znieczulenia. Natomiast samego przeglądu nie należy się obawiać nawet wcześniej, na początku ciąży. Lekarz lub higienistka przeprowadzą instruktaż higieny jamy ustnej i pomogą dobrać odpowiednie preparaty do codziennego stosowania.

   

  12. Czy mogę rozpocząć leczenie ortodontyczne i założyć aparat ortodontyczny w ciąży ?

   

  Nie a ogólnych przeciwwskazań do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, jednak osobiście nowym pacjentkom ciężarnym odradzam zakładanie aparatu ortodontycznego. Przede wszystkim do rozpoczęcia leczenia potrzebna jest nam diagnostyka radiologiczna w postaci zdjęć tj: pantomogram i zdjęcie cefalometryczne. Zaleca się, aby w sytuacjach, które nie zagrażają życiu, zdjęcia rtg nie były wykonywane w trakcie trwania całej ciąży. Bez zdjęć diagnostycznych trudno jest ustalić prawidłową diagnozę i zaplanować leczenie. Ciąża to nie choroba zgodnie z powszechnym przekonaniem, jednak w trakcie pojawiają się różne dolegliwości, które utrudniają życie przyszłym mamom. Dołożenie do tego dolegliwości bólowych w trakcie trwania leczenia (szczególnie na początku) nie wpłynie pozytywnie na samopoczucie przyszłej mamy. Wychodzę z założenia będąc zarówno Mamą jak i Ortodontką, że możemy jeszcze poczekać 9 miesięcy, cieszyć się zmianami w naszym życiu, a po rozwiązaniu na spokojnie rozpocząć kolejny, tym razem ortodontyczny etap.

   

  13. Czy mój partner powinien również rozpocząć profilaktykę i leczenie, czy jego stan zdrowia ma jakiś wpływ na powodzenia zajścia w ciążę?

   

  Próchnica zębów jest chorobą zakaźną. Nie są to tylko nieestetyczne ubytki w zębach, ale szalejące w całej jamie ustnej bakterie, które z łatwością przenoszą się za pośrednictwem śliny do jamy ustnej drugiego człowieka. Dlatego bardzo ważne jest to, aby partner również zadbał o zdrowie swoich zębów. Równolegle zgłaszał się na przeglądy i leczenie, ze swoją partnerką. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą przenikać do całego organizmu. Niestety znane są przypadki chorób serca (infekcyjne zapalenie wsierdzia) spowodowane fatalną higieną, unikaniem zabiegów higienizacji i brakiem leczenia zębów. Co gorsza bakterie z jamy ustnej, przenikając do krwiobiegu, wywołują szereg reakcji obronnych organizmu, podnosząc wskaźniki zapalne, co może w konsekwencji powodować trudności z zajściem w ciążę. Dlatego temat odpowiedniej dbałości o zęby przed zajściem jak i w trakcie dotyczy nie tylko kobiet, ale i partnerów. Ważna jest profilaktyka, leczenie i prewencja. Planując powiększenie rodziny wspólnie umówcie spotkanie u lekarza stomatologa i higienistki, którzy w holistyczny sposób podejdą do Was jako przyszłych rodziców.

   

  14. Jak ustrzec się populizmu w postaci “ zęby Ci się popsują w ciąży „, zobaczysz, jedno dziecko – jeden ząb”

  W dzisiejszych czasach, gdy informacje krążą w szybkim tempie, ważne jest, abyśmy podejrzliwie podchodzili do popularnych mitycznych stwierdzeń związanych z opieką stomatologiczną. Jednym z takich mitów jest opinia „jedno dziecko – jeden ząb”. Czy jednak takie uproszczenie ma rzeczywisty wpływ na zdrowie jamy ustnej, a może to jedynie populistyczne podejście do tematu? Przyjrzyjmy się temu bliżej, aby dowiedzieć się, jakie są fakty i jak unikać błędnych przekonań. Nasz uśmiech to suma wielu składowych, przede wszystkim sposobu dbałości o codzienną higienę jamy ustnej, diety, regularnych wizyt u stomatologa i higienistki, obciążeń genetycznych i środowiska w jakim żyjemy. W dążeniu do zdrowego uśmiechu, nie powinniśmy się kierować niezgodnymi z prawdą spostrzeżeniami. Zostały one zapożyczone z czasów gdy nasze babki, taki miały ograniczony dostęp do leczenia, poziom terapii dentystycznych był bardzo niski, zęby bolące głównie usuwano a o profilaktyce można było zapomnieć, gdyż zawód higienistki nie istniał. Warto podkreślać, że odpowiedzialność za nasz uśmiech leży w naszych własnych rękach, niezależnie od liczby potomstwa. Badania naukowe jednoznacznie wskazują na związek między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym zdrowiem w trakcie ciąży. Dbając o zęby, redukujemy ryzyko infekcji i stanów zapalnych, które mogą wpłynąć na zdrowie dziecka. Warto inwestować czas w pielęgnację zębów, aby cieszyć się uśmiechem przez lata i przekazywać zdrowy uśmiech również dziecku. Higienistka i lekarz dentysta to mentorzy którzy pomogą przejść przez okres ciąży ze zdrowym uśmiechem.

  Comments are closed.