USUNIĘCIE ZĘBA ÓSMEGO
Wielu pacjentów zmaga się z problemem zębów ósmych. Najczęściej słyszymy od lekarza, że nie ma na nie miejsca w naszej jamie ustnej, a ich wyrastanie będzie bolesne. W wielu przypadkach pojawiają się już z ogniskiem próchnicowym, a dostęp do ich leczenia i utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny jest niezwykle utrudnione.
Kiedy pojawią się nad powierzchnią dziąsła, mogą „rozpychając się” powodować, że inne zęby zaczną się tłoczyć i przemieszczać, niszcząc odpowiednie ułożenie dotychczasowych stałych zębów.
Przyczyna skierowania do ekstrakcji :
- brak miejsca w łuku zębowym
- pozycja leżąca ósemki powodująca uszkodzenie korzeni zęba sąsiadującego
- brak funkcji zęba po wyrośnięciu (nie ma zębów przeciwstawnych)
- wskazania ortodontyczne podczas leczenia
- wskazania protetyczne i chirurgiczne
- rozległa próchnica i niemożliwy dostęp do leczenia
Jak rozpoznać, że rośnie ósemka ?
Wiedząc, że posiadasz wcześniejsze trzonowce (szóstki i siódemki), zaczynasz odczuwać dyskomfort przy żuciu w tylnej części jamy ustanej, okolicach gardła. Możliwym jest, że lekko pobolewa cię ucho. Patrząc na dziąsło w tej okolicy, widzisz lekkie zaczerwienienie i zgrubienie dziąsła. Przy dotyku możesz odczuwać, tępy ból.
W jakim wieku rosną ósemki ?
Zęby „mądrości” rosną skokowo. Zaobserwowano, ich wzrost w dość dużej rozpiętości czasowej pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Mamy jednak do czynienia z odosobnionymi przypadkami, kiedy zaczynają swój proces wzrostowy ok. 40 roku życia.
Jak przygotować się do zabiegu ?
Przede wszystkim najważniejszy jest odpowiedni wybór lekarza. Zabiegami usunięcia zębów ósmych, w większości przypadków zajmują się specjaliści chirurgii stomatologicznej.
Aby odpowiednio ocenić położenia zęba, należy wykonać badanie radiologiczne. Podstawowym badaniem jakie wykonujemy to cyfrowy pantomogram, płaskie zdjęcie 2D wszystkich zębów i obu łuków zębowych.
Wielu pacjentów, korzysta z możliwości konsultacji przed zabiegowej u specjalisty. Pozwala ona na omówienie, procesu leczenia i ustalenia jego etapów. W dniu zabiegu należy zjeść ostatni posiłek na minimum 1 godzinę przed, wynika to przede wszystkim z przygotowania organizmu do podania znieczulenia. W pojedynczych przypadkach zabieg wykonujemy w tzw.”osłonie antybiotykowej” co wiąże się z przyjęciem, zaleconego przez lekarza antybiotyku.
Podczas zabiegów chirurgicznych również liczy się komfort.
Bez względu na skalę i rodzaj zabiegu, nawet najmniejszą ingerencję chirurgiczną przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym.
Etapy usunięcia zęba:
1. Wykonanie rentgenodiagnostyki.
2. Znieczulenie pacjenta dla komfortu i ograniczenia nieprzyjemnych doznań.
3. Poluzowanie zęba i oddzielenie go od kości przy pomocy odpowiednich narzędzi chirurgicznych.
4. Wyjęcie zęba oraz oczyszczenie zębodołu.
5. Zaopatrzenie rany po usuniętym zębie – najczęściej przy pomocy sterylnego gazika, w niektórych przypadkach wskazane jest założenie szwów.
6. Wizyta kontrolna po 7 dniach od ekstrakcji ósemki w celu usunięcia szwów.
ZALECENIA PO ZABIEGU :
- unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez najbliższe 3-4 dni
- rezygnacja z napojów i pokarmów o wysokiej temperaturze i dużej twardości
- sumienna higiena jamy ustnej, delikatne opłukiwanie po 2 dniach od zabiegu aby nie wypłukać skrzepu
- zimne okłady – wg zaleceń lekarza
- przyjmowanie leków wg ustaleń chirurga
- zakaz palenia papierosów
- zdjęcie szwów (jeśli założono je po zabiegu) po 7 dniach
Co mogę odczuwać po zabiegu usunięcia ósemki?
Każdorazowo zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, dlatego też po samej ekstrakcji, pacjent nie czuje nic. Po zmetabolizowaniu znieczulenia przez organizm pacjenta, może on odczuwać ból który, w większości przypadków pozwala na codzienne funkcjonowanie, jest to indywidualne. Osoby bardziej wrażliwe przyjmują w tym okresie leki przeciwbólowe zalecone przez lekarza chirurga. W pierwszej dobie po zabiegu, podczas obmywania płynami rany, pacjent może zauważyć przy wypluwaniu, ślinę zabarwioną krwią. Jest to normalny objaw po zabiegu, nie powinien niepokoić. Lekka opuchlizna pojawia się zazwyczaj po pierwszej dobie od zabiegu i może trwać ok. 2 dni. Uzależniona jest ona od stopnia skomplikowania zabiegu i indywidualnych cech naszego organizmu. Palenie papierosów, jest wysoce nie zalecane. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż podczas zasysania dymu papierosowego możemy stworzyć podciśnienie usuwające powstały świeży skrzep, którego zadaniem jest zamknięcie rany.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszą recepcją – tutaj.
PORADNIK : zabiegi dobrze planować w okresie kiedy, mamy możliwość małego odpoczynku.
Zobacz więcej: