• Polski
  • Українська
  • English
  • PRZEJDŹ DO ZAPISU

    Powtórne leczenie kanałowe

    Leczenie kanałowe możemy podzielić na dwa rodzaje: pierwotne czyli takie, które odbywa się po raz pierwszy – najczęściej kiedy w wyniku procesu próchnicowego bakterie przedostaną się do środka zęba (miazgi zęba) oraz leczenie powtórne, czyli prowadzone na zębach, które były już leczone kanałowo w przeszłości.

    Najczęstszą przyczyną powtórnego leczenia kanałowego jest :

    • nieodpowiednio przeprowadzone leczenie pierwotne
    • skomplikowana budowa anatomiczna
    • powikłania podczas leczenia pierwotnego
    • rozwinięcie się stanu zapalnego wokół korzenia np. ze względu na zjadliwość bakterii, które doprowadziły do stanu zapalnego.

    W Boutique Dental leczenie endodontyczne prowadzone jest przez lekarzy z wieloletnim doświadczeniem, przy użyciu najlepszych metod i nowoczesnego sprzętu. Podstawowym narzędziem pracy jest mikroskop zabiegowy. Dzięki znacznemu powiększeniu można dostrzec o wiele więcej niż używając samego oka, co pozwala na skuteczne i przewidywalne leczenie.

    Opracowanie mechaniczne i dezynfekcja kanałów odbywa się z użyciem narzędzi endodontycznych , co wydatnie skraca czas zabiegu i możliwości wystąpienia powikłań. Lekarze dentyści wykonujący leczenia kanałowe pod mikroskopem wykorzystują również, urządzenie będące mikrosilnikiem endodontycznym w celu mechanicznego opracowania kanałów.

    Czym wypełniamy kanały po powtórnym leczeniu kanałowym?

    Aby zakończyć leczenie niezwykle istotnym jest szczelne wypełnienie kanałów, oczyszczonych z martwej tkanki. Na tym etapie lekarze wykorzystują urządzenie z systemem trójwymiarowego wypełniania kanałów gutaperką na gorąco dzięki, któremu jesteśmy w stanie dotrzeć i wypełnić nawet najmniejsze przestrzenie w zębie.

    Czy powtórne leczenie kanałowe jest trudniejsze?

    Powtórne leczenie kanałowe – z reguły jest leczeniem trudniejszym ponieważ prowadzone jest na zębach, w których z różnych powodów nie udało się leczenie za pierwszy razem. Polega na usunięciu materiału, założonego do kanałow podczas leczenia pierwotnego. Kolejnym etapem jest podjęcie próby zlokalizowania i wyeliminowania problemu, przez który leczenie początkowe się nie powiodło.

    Bardzo często w powtórnym leczeniu kanałowym pod mikroskopem, spotyka się tzw. sytuacje wyjątkowe. Możemy tutaj wyróżnić m.in zęby:

    • ze złamanymi narzędziami kanałowymi
    • zobliterowanymi (niedrożnymi) kanałami
    • niedopełnionymi kanałami
    • perforacjami ściany korzenia czy korzenie wokół, których powstały tzw. zmiany okołowierzchołkowe

    Jak odbudować zęba po powtórnym leczeniu kanałowym?

    Odbudowa zęba po leczeniu re-endodontycznym ( tzw.reendo) jest tożsama z propozycją odbudowy zęba po klasycznym i pierwotnym leczeniu endodontycznym. Lekarz każdorazowo, proponuje najlepsze i najtrwalsze rozwiązanie, uwzględniające potrzeby oraz tryb życia pacjenta.

    W każdym przypadku wybranej odbudowy, zaleca się wykonanie wzmocnienia struktury zęba w postaci wkładu koronowo – korzeniowego z włókna szklanego, będącego pionowym wsparciem zęba przed siłami nacisku.

    Zalecenia podczas i po powtórnym leczeniu kanałowym.

    Niezwykle istotnym jest, aby zarówno w trakcie trwania leczenia jak i po zakończeniu tego procesu, dbać o higienę jamy ustnej. Często lekarz zaleca również, unikanie spożywania i odgryzania twardych pokarmów. Każde zalecenia dopasowywane są indywidualnie do potrzeba pacjenta. Kontrola radiologiczna powinna odbywać się co 6 – 9 miesięcy. Zarówno podczas leczenia jak i kilka dni po jego zakończeniu, pacjent może odczuwać lekką tkliwość i wrażliwość. Będzie ona miała charakter przemijający i nie powinna powodować dyskomfortu w dłuższym czasie. Jeśli jednak na którymś z etapów leczenia, pacjent będzie czuł niepokój związany z leczeniem – zapraszamy do kontaktu z naszą recepcją i lekarzami.

    Zobacz również:

    Podczas wizyty w Boutique Dental z myślą o Tobie możemy :

    turned off
    zmniejszyć intensywność światła
    music
    włączyć Twoją ulubioną playlistę
    coffee
    zaprosić Cię kilka minut wcześniej na filiżankę kawy lub herbaty
    signature
    pomóc w wypełnieniu dokumentów medycznych