• Polski
  • Українська
  • English
  • PRZEJDŹ DO ZAPISU

    IMPLANTOPROTETYKA

    Implantoprotetyka to gałąź protetyki stomatologicznej zajmująca się uzupełnieniami opartymi na implantach wszczepionych w szczękę pacjenta. 

    Odbudowy na implantach możemy podzielić w następujący sposób:

    1.Prace pojedyncze czyli jeden implant – jedna korona

    2. Mosty oparte na implantach zaczynając od tych najprostszych kiedy na dwóch implantach odtwarzamy 3 lub 4 zęby,a kończąc na odbudowie całych łuków zębowych przeważnie na 6 implantach lub w indywidualnych przypadkach nawet na 4 implantach.

    3. Protezy ruchome przyczepiane do implantów za pomocą specjalnych zaczepów kulowych, belek czy systemów typu Locator

    Dobór metody leczenia i uzupełnienia implantoprotetycznego zależy najczęściej od warunków panujących w jamie ustnej pacjenta, obecności uzębienia własnego, obciążenia chorobami ogólnymi i nałogami oraz poziomem i możliwościami utrzymania odpowiedniej higieny.

    Z reguły są to uzupełnienia najbardziej komfortowe i estetyczne. Cały proces przebiega bezboleśnie, a adaptacja jest z reguły szybsza w porównaniu z pracami konwencjonalnymi.

    Kiedy wykonujemy korony na implantach?

    Koronę na implancie możemy wykonać w momencie kiedy straciliśmy ząb i mamy dostateczną ilość tkanki kostnej, w którą można wszczepić implanty czyli sztuczny korzeń. Ilość tkanki kostnej sprawdzamy za pomocą badania tomografią komputerową czyli CBCT. Po analizie badania lekarz stwierdza czy ilość kości i warunki anatomiczne są wystarczające do przeprowadzenia zabiegu. Jeżeli tkanki kostnej jest za mało, to z pomocą przychodzą nam materiały kościozastępcze, umożliwiające odtworzenie brakujących tkanek ( sinus  lift, GBR kości). 

    Czas gojenia i rekonwalescencji.

    Implanty zębów górnych wgajają się około pół roku, dolnych trzy miesiące. W tym czasie umiejscowione pod dziąsłem w szczęce lub żuchwie pacjenta, czekają na zabudowanie naturalną kością pacjenta. Po okresie wgajania implant jest odsłaniany i zamykany specjalną śrubą gojącą, która kształtuje dziąsło pod koronę protetyczną. Po ok. dwóch tygodniach od odsłonięcia implantu możliwe jest pobranie wycisku lub skanu. Na jego podstawie w laboratorium protetycznym tworzona jest korona, którą po około tygodniu możemy zamocować do implantu.

    Etapy wykonania pracy?

    1. KONSULTACJA – Pierwszym etapem jest badanie CBCT, kwalifikacja i zaplanowanie zabiegu. Odbywa się to z reguły na jednej wizycie. 
    1. IMPLANTACJA – Następnie następuje etap wszczepienia implantu/implantów który zamyka część chirurgiczną na dany moment i pozostawia pacjenta do czasu pełnej integracji implantu z kością. Czas integracji to od 3 do 6 miesięcy w zależności w którym miejscu został wszczepiony. 
    1. ODSŁONIĘCIE IMPLANTU – Po tym okresie chirurg poprzez niewielkie nacięcie w dziąśle odsłania implant i zakłada na niego śrubę gojącą na 2 tygodnie gojenia. 
    1. ROZPOCZYNAMY PROCES PROTETYCZNY pobierany jest wycisk lub cyfrowy skan, technik projektuje z uwzględnieniem indywidualnych warunków w jamie ustnej pacjenta KORONĘ PROTETYCZNĄ będąca uzupełnieniem długotrwałym. Czas wykonania korony na implantach powinien zamknąć się z terminie do 7 dni. 
    Zrzut ekranu 2022 10 13 o 10.40.41

    Czy korona protetyczna na implantach jest estetyczna? 

    Podstawowym materiałem łączącym implant z porcelanową koroną jest tytan. Standardowo stosujemy go w odcinkach bocznych. W odcinku przednim najczęstszym rozwiązaniem jest zastosowanie łączników i koron z tlenku cyrkonu, którego kolor jest biały i nie powoduje zasinienia dziąsła przy prostopadle padającym świetle. Lekarz stomatolog indywidualnie dobiera propozycję uzupełnień dla każdego pacjenta. 

    Czy korony na implantach są do końca życia?

    Korony na implantach tak jak wszystkie uzupełnienia protetyczne należy wymieniać. Średni okres to około 10-15 lat. Uzależnione jest to od stopnia zużycia i zmieniającej się fizjonomii pacjenta. Nie możemy zapomnieć o codziennych praktykach higienicznych, dbałości o poziom zdrowia jamy ustnej i kontrolach podczas których mamy możliwość sprawdzenia wykonanej pracy. 

    Czym się różni korona na implancie od korony na zębie leczonym kanałowo? 

    Korona na zębie po leczeniu kanałowym oparta jest o korzeń naturalnego zęba pacjenta, często tez nazywanego naturalnym implantem. Koronę na implancie stosujemy kiedy cały ząb został usunięty, a w miejsce naturalnego korzenia został wszczepiony ten sztuczny czyli właśnie implant.

    Implantacja natychmiastowa co to?

    Implantacja natychmiastowa to rozwiązania idealne dla pacjentów u których, leczenie zachowawcze i endodontyczne zawiodło i ząb kwalifikuje się do usunięcia. Obecne możliwości chirurgii i implantologii pozwalają na usunięcie zęba i jednoczesną implantację, aby pacjent mógł cieszyć się odbudową z szybszym czasie. Do podjęcia decyzji o zabiegu wymagana jest dokładna diagnostyka obrazowa z wykorzystaniem tomografii komputerowej. Częstym zabiegiem dodatkowym przy implantacji natychmiastowej jest zabieg regeneracji i uzupełnienia kości aby wypełnić dodatkowo brakujące tkanki kostne.

    Koszt leczenia wyceniany jest indywidualnie na konsultacji.

    Będąc pacjentem z zagranicy jak mam zaplanować wizyty i leczenie?

    Całe leczenie implantologiczne składa się z dwóch podstawowych etapów:

    • kwalifikacji i wszczepienia implantu – jest to tzw. część chirurgiczna 
    • odsłonięcia i obciążenia implantu czyli części protetycznej

    Kwalifikacja i wszczepienie może się odbyć nawet na jednej wizycie, jeśli pacjent jest w pełni zdrowy i lekarz chirurg nie widzi przeciwwskazań do zabiegu. Po około 7 do 10 dniach od zabiegu należy zdjąć szwy. 

    Proces obciążenia implantu rozpoczyna się od jego odsłonięcia implantu i zabezpieczenia go śrubą gojącą. Kolejna wizyta w celu pobrania skanu lub wycisku może się odbyć nie wcześniej niż po dwóch tygodniach, a kolejna na osadzenie korony do implantu po około tygodniu od wycisku/skanu cyfrowego. 

    KAŻDA PRACA JEST PLANOWANA INDYWIDUALNIE DO POTRZEB, CZASU I MOŻLIWOŚCI LECZENIA

    ZOBACZ WIĘCEJ :