• Polski
 • Українська
 • English
 • PRZEJDŹ DO ZAPISU

  KOBIETY

  26 mar
  Planuje ciaze 4

  Kobiecy lifestyle z medycznego punktu widzenia

  To przestrzeń dedykowana wszystkim kobietom, pragnącym świadomie zadbać o swoje zdrowie w duchu slow medicine.

  Czy możemy rozmawiać o tematach trudnych i wstydliwych? TAK!

  Poziom intymności podczas spotkania na fotelu stomatologicznym, często porównywany jest do wizyty u ginekologa. Z perspektywy osób opiekujących się pacjentami wiemy, że szczerość i zaufanie pozwala na stworzenie wieloletniej współpracy pomiędzy nami.

  Każdego dnia przez ostatnie 15 lat naszej praktyki spotkaliśmy na swojej drodze wiele kobiet chcących otrzymać odpowiedź na nurtujące je pytania. Patrząc wstecz, śmiało możemy powiedzieć, że filarem życia jest ZDROWIE, jak o nie zadbać?

  PODPOWIEMY!

  To będzie miejsce na te rozważania – wielopłaszczyznowość naszych rozmów pozwoli wszystkim kobietom odnaleźć bliską im tematykę.

  Porozmawiajmy o zdrowiu z kobiecego punktu widzenia.

  Zapraszam ~ Karolina Radecki

  26 mar
  Planuje ciaze 3 1

  JESTEM W CIĄŻY

  Czas w którym kobieta spodziewa się dziecka, jest okresem wyjątkowym nie tylko pod względem zbliżającej zmiany jaka czeka ją w życiu i jej bliskich ale również tego jakie zmiany zachodzą w całym organizmie. Znamy temat ciąży od przysłowiowej „kuchni” wiedząc, że w wielu przypadkach możliwość dokładnego wyszczotkowania zębów trzonowych nie jest praktycznie możliwa przez pierwszy trymestr, wymioty potrafią być codziennością a nocne podjadanie lodów z ogórkiem, daje chwilowe zaspokojenie potrzeby TU I TERAZ.

  Bezpieczna i zdrowa ciąża to składowa wielu elementów, my przede wszystkim skupiliśmy się na często pomijanym aspekcie w ciąży, a mianowicie OPIECE STOMATOLOGICZNEJ W CIĄŻY. Każdego dnia spotykamy się z pytaniami o możliwości leczenia w trakcie ciąży, wykonywania poszczególnych zabiegów czy też zdania znieczulenia.

  Dlatego wychodząc na przeciw przyszłym i obecnym mamom, stworzyliśmy mini blog z najważniejszymi odpowiedziami na nurtujące kobiety pytania.

   

  3
  26 mar
  10 1

  PLANUJĘ CIĄŻĘ

  O ilu ważnych aspektach dotyczących Twojego zdrowia podczas planowania ciąży, nie wiedziałaś i nikt o nich nie wspomniał ?

  Blog ten ma na celu zwiększenie świadomości u kobiet, które są na tym wyjątkowym etapie życia. Niezależnie od tego czy pragniesz zajść w ciążę w sposób naturalny czy przygotowujesz się do zabiegu inseminacji czy in vitro, dbałość o swoje zdrowie jest równie ważna dla każdej z Was.

  Wraz z kilkoma mamami z branży stomatologicznej, stworzyłyśmy Women’s Blog dla Kobiet i ich bliskich z nadzieją, że nasza wiedza i doświadczenia pozwolą wesprzeć inne kobiety.

  Wiele niewiadomych i surowych medycznych treści wymagających specjalistycznej wiedzy, w głowach czytających je kobiet utrudniało podjęcie właściwej decyzji dotyczącej profilaktyki czy leczenia. Fora dla kobiet i przyszłych mam, pełne subiektywnych opinii napawały niepewnością co do naszego postępowania i wypełniały głowy chaosem informacyjnym. Nie zmienia to faktu, że nawet na tematycznych blogach jak ten możecie zostać zaskoczone naszymi opiniami – jak w przypadku Uli Ortodontki która mimo szerokiej wiedzy dotyczącej wad zgryzu – zdecydowała jako mama, ze najlepszy będzie najprostszy smoczek 🙂 a raczej jej syn tak zadecydował.

  Postanowiłyśmy mówić o tym co medyczne i ważne w aspekcie zdrowia jamy ustnej i planowania ciąży. Wiemy też, że niezwykle istotnym w tych staraniach jest aspekt psychologiczny dlatego też, pozwoliłyśmy sobie na wsparcie w tym zakresie i mądre doradztwo pozwalające zrozumieć jeszcze szerzej nasz kobiecy punkt widzenia.

  Czy pierwszym pytaniem wpisywanym w doktora „Google” gdy pomyślałaś o tym aby zacząć planować ciąże było:

  Jakie badania wykonać podczas starań o ciążę?

  Sprawdziliśmy!

  Wyniki wyszukiwania się powtarzają – na portalach medycznych, klinik ginekologicznych i blogach parentingowych ANI SŁOWA O WIZYCIE U DENTYSTY – czy jesteśmy zaskoczeni, zdecydowanie nie. Nie ma tego od lat nawet w szkołach rodzenia. A jak wielkie zdziwienie pojawia się u kobiety kiedy będąc w ciąży okazuje się, że musi wyleczyć ząb, usunąć kamień, czy przed planowanym porodem nagle otrzymuje dokument w którym jednym z punktów do uzupełnienia jest pytanie o ostatnią wizytę u stomatologa i opiekę stomatologiczną. Chcemy dodać do całego planu starań też naszą obecność, a dlaczego? W dalszej treści znajdziesz odpowiedź.

  TO, CO MOŻE ZACZNIEMY OD POCZĄTKU?

  Nasie eksperci w zakresie opieki nad pacjentkami panującymi ciążę.

  lekarz dentysta Urszula Olszak – MAMA 4 letniego Antosia prowadzi leczenie ortodontyczne u dzieci i dorosłych pacjentów

  lekarz dentysta Przemysław Juzala – wspierający kobiety w odbudowach protetycznych, metamorfozach uśmiechu i stomatologii biomimetycznej opartej na naturalnym odtwarzaniu zębów. TATA dwóch nastolatków.

  Monika i Ula wiedzą co, to znaczy ciąża nie pozwalająca umyć dokładnie zębów, nocne podjadanie i odruch wymiotny.

  mgr inż. Monika Gajda – dyplomowana higienistka stomatologiczna, posiada szerokie doświadczenie w opiece nad dorosłymi pacjentami stomatologicznymi, technik sterylizacji i dietetyk w jednej osobie. Od 7 miesięcy MAMA Emilki.

  26 mar
  8 1

  Młoda MAMA <3

  Gratulacje – zostałaś MAMĄ, to moment w którym wszystko zaczyna się zmieniać i układać w nowym rytmie. Nadszedł czas aby uwzględnić w swoim codziennym planie dnia, dodatkowo małego człowieka który z Tobą zamieszkał.

   

  Idąc myślowo bardziej holistycznie, jeśli nasze wskazówki pomogły przejść przygotowania do ciąży i jej czas w sposób zdrowy z dbałością o odpowiednią higienę jamy ustnej, to możemy powiedzieć TAK TRZYMAJ!

  Czas na dbałość o jamę ustną maleństwa.

   

   

   

   

  Zrób coś dla siebie.

   

  Kiedy na świat przychodzi dziecko, świat zmienia się nie do poznania. Nowa rola jaką przybiera kobieta niesie ze sobą nie tylko radość i spełnienie, ale również wiele wyzwań i wyrzeczeń. Uczymy się nowych zachowań, planu dnia i organizacji. Dbamy o nasze maleństwo tak aby było w pełni zaopiekowane. Czasami niestety zapominając o sobie. Pamiętaj! – szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko. Każda świeżo upieczona mama boryka się z wieloma emocjami – tymi pozytywnymi jak i negatywnymi. Zmęczenie, stres i zmiany hormonalne mają ogromny wpływ na samopoczucie. Dbanie o siebie pozwala na zminimalizowanie negatywnych skutków tych wyzwań.

  Przyjmuj wsparcie od partnera, rodziny i przyjaciół. Dobra kawa z przyjaciółką ładuje nie jedną młodą matkę pozytywną energią. Kiedy czujesz że, świat w obliczu nowego wyzwania zaczyna Cię przytłaczać nie wahaj się skorzystaj z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Położne środowiskowe pomagają z wielkim sercem odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Tak było właśnie w moim przypadku. Odnalezienie balansu i równowagi pomiędzy byciem matka i swoją autonomią wymaga czasu i pracy ale wiem , że jest to osiągalne . Przywrócenie równowagi oznacza znalezienie czasu na hobby, relaks, czy nawet krótkie chwile tylko dla siebie. To pomaga w utrzymaniu zdrowego podejścia do macierzyństwa z zachowaniem autentyczności i swojej tożsamości. Dzieci uczą się po przez obserwację, dbając o siebie, przede wszystkim dajemy dziecku ważny przykład zdrowego podejścia do życia. Pokazujemy, że warto zadbać o swoje potrzeby, aby być w stanie pełniej i radośniej cieszyć się rodzicielstwem. Dziecko widząc szczęśliwą mamę, uczy się jak radzić sobie z emocjami, jak dbać o siebie i jak być dobrym człowiekiem. Troska o siebie po porodzie to nie egoizm, lecz konieczność! Tańczmy, płaczmy, śmiejmy się – bądźmy autentyczne i pozwólmy sobie pomóc gdy czujemy, że brak nam sił.

   

   

   

  Pocałunki rodziców – Jesteś do zjedzenia!

   

  Zasada unikania całowania w usta wynika głównie z troski o zdrowie dziecka. Maluchy są bardziej podatne na infekcje i choroby związane z drobnoustrojami, dlatego istnieje wysokie ryzyko przeniesienia bakterii i wirusów poprzez kontakt usta – usta. Bakterie obecne w ślinie dorosłej osoby całującej dziecko, mogą być szkodliwe dla delikatnego organizmu niemowlęcia, którego układ odpornościowy jeszcze nie jest w pełni rozwinięty. Ponadto nie tylko buziaki mogą przenosić mikroorganizmy – dzieje się to również poprzez oblizywanie łyżeczki czy smoczka, całowanie paluszków i rąk które dziecko wkłada do ust. Niewinny buziak może przenosić bakterię Helicobacter pylori, która jest odpowiedzialna za wrzody żołądka, w Polsce ponad 80% dorosłych jest zakażonych tym drobnoustrojem. Nie wszyscy mają świadomość, że próchnicą możemy zarazić się nie tylko poprzez jedzenie słodyczy ale również poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. W przypadku noworodków i niemowląt, których uzębienie jest nadal lub w większości pod dziąsłami, przenoszenie mikrobów do ich jamy ustnej, może być bezpośrednim zagrożeniem dla przyszłego uzębienia.

   

  Kontakt ze śliną drugiej osoby może przenosić różne infekcje, takie jak opryszczka, mononukleoza, wirusy i bakterie powodujące katar, zapalenie gardła, oskrzeli, płuc, czy Covid-19, co więcej w okresie bezobjawowym osoba zarażona może przenosić chorobę na inne osoby. Ochrona przed potencjalnymi infekcjami jest szczególnie ważna w pierwszych miesiącach życia. W kontekście całowania w usta istnieje również ryzyko przeniesienia alergenów, zwłaszcza jeśli dorosły spożył pokarm lub produkt spożywczy, na który dziecko może być potencjalnie uczulone, a rodzic jeszcze tego nie wie.

   

  Wielu psychologów dziecięcych odradza kontakt z dzieckiem w formie „usta –usta” będący kojarzony głównie z relacją romantyczną. Według specjalistów pocałunki w usta, powinny być zarezerwowane wyłącznie dla par, ze względu fakt zaliczania obszaru ust do strefy erogennej. Będąc Mamą sama często łapię się na chęci wycałowania tych malutkich ust które, aż kuszą.

   

  Moje dziecko jeszcze nie ma zębów to co powinniśmy myć?

   

  Bezzębny uśmiech naszego dziecka to jeden z najbardziej rozczulających widoków w pierwszych miesiącach życia. Jeszcze więcej radości przynoszą pierwsze pojawiające się zęby.  CO Z TĄ PIELĘGNACJĄ JEŚLI NIE MA ZĘBÓW? Z pielęgnacją jamy ustnej u naszego dziecka nie należy czekać do momentu ząbkowania, to właśnie od PIERWSZYCH DNI ŻYCIA odpowiednio prowadzona profilaktyka u dzieci daje początek zdrowej buzi w przyszłości. Bardzo istotne jest powtarzalne i  regularne mycie dziąseł. Każdego wieczoru przed położeniem dziecka spać, należy oczyścić wały dziąsłowe, policzki, podniebienie oraz język. Oprócz tego dziąsła dziecka powinno się przemyć również po posiłku, który ma najczęściej konsystencję kleiku lub papki. Dzięki temu przede wszystkim możemy usunąć resztki pokarmu, które stanowią idealne siedlisko do rozwijania się bakterii i grzybów. Jeżeli duże ilości pokarmu będą pozostawały w jamie ustnej niemowlaka, z czasem może dojść do pojawienia się białego nalotu na języku i zmian w obrębie błon śluzowych, takich jak np. pleśniawki czy nawet bolesne afty.

   

  DZIĄSŁA LUBIĄ MASAŻ – Dodatkowo przecieranie zębów gazikiem lub sylikonową nakładką na palec to masaż dla dziąseł, przynoszący wiele korzyści i przyjemności podczas ząbkowania. RUTYNA Drugim aspektem codziennej higieny jamy ustnej noworodka jest wprowadzanie rutyny i przyzwyczajanie go do manipulacji w obrębie jamy ustnej, dzięki czemu kiedy wyrżną się pierwsze zęby bobasowi będzie dużo łatwiej przyzwyczaić się do czynności pielęgnacyjnych w buzi i stopniowo rozwijać prawidłowy nawyk mycia zębów.

   

  Jak myć dziąsła niemowlakowi?

   

  Higiena jamy ustnej polega na przemyciu ust dziecka gazikiem jałowym nasączonym solą fizjologiczną/ przegotowaną wodą/ słabym naparem z rumianku. Jak to zrobić? Najlepiej weź  kawałek jałowej gazy (unikaj waty i płatków kosmetycznych, które „kłaczą”) i owiń nim sobie palec wskazujący. Wsuń go do ust dziecka i przetrzyj podniebienie, dziąsła, język oraz policzki. Boisz się, że zrobisz dziecku krzywdę? Upewnij się, że masz krótko przycięte paznokcie i zachowaj spokój. Wykonuj delikatne, ale pewne ruchy. Mów przy tym czule do dziecka, by zmniejszyć jego niepokój i dyskomfort. Miejmy na uwadze, że dbając o dziąsła niemowlaka, inwestujemy w jego zdrowy uśmiech i przyszłe zęby!

   

  dyplomowana higienistka stom. Monika Gajda – MAMA 5 miesięcznej Emilki

   

  Jakie smoczki wybrać, czy wierzyć influenserom?

   

  Zdecydowanie nie wierzyć! Ja sama uległam pokusie, zdecydowałam się na zakup popularnego w sieci smoczka. Urzekł mnie wygląd, dostępne kolory. Był rzekomo stosowany przez inne mamy, na social mediach można było go wszędzie zobaczyć. Każda modna mamam taki miała i każda chwaliła! I mimo tego, że wiem jako ortodonta, jakie skutki niesie długofalowe używanie smoczków, moje dziecko używało smoczek ok. 2 lat, niestety z kiepskim skutkiem. Owszem cudnie uspokajał, działał jak magiczna różdżka, ale nikt tego nie powiedział, że „rośnie” razem z dzieckiem (końcówka stawała się wielką kulką), brzydko kształtując wyrostki zębodołowe. Zły Efekt używania smoczka był widoczny ok. 2 roku życia syna i wtedy szybko zakończyliśmy naszą przygodę. Na szczęście w porę wyłapany problem rozwojowy, rozwiązał się sam przez naturę. U tak małych dzieci wyrostki zębowe same wracają do normy, zgryz się zamyka. Trzeba jednak pamiętać, aby odstawić smoczek w odpowiednim momencie ok 2 roku życia. Niestety zgłaszają się do mnie dzieci, które długo używały złych smoczków (nawet ponad 3 lata), powstała już wada zgryzu. Nie zawsze pomocne jest już tylko czekanie. Czasem potrzebna jest interwencja ortodontyczna. Z mojego doświadczenia najbezpieczniej zakończyć użytkowanie smoczka do ok.2 roku życia. Wtedy też fizjologicznie zanika odruch ssania. Teraz nauczona doświadczeniem wiem, że im prostszy, mniejszy tym lepszy. Niestety w żadnych książkach, poradnikach nie ma informacji jaki smoczek jest idealny, smoczki to przecież zło! Jednak życie jest życiem, patrzę na to z perspektywy mamy a nie lekarza. Pamiętajmy też o tym, że w dużej mierze ten mały człowiek zdecyduje czy będzie chciał taki, czy inny a może wcale 🙂

   

  lekarz dentysta Urszula Olszak – MAMA 4 letniego Antosia prowadzi leczenie ortodontyczne u dzieci i dorosłych pacjentów

   

  Butelki trendy i funkcje, czym się kierować?

   

  Kolejny temat rzeka, mnóstwo sprzecznych informacji, wiele firm, setki końcówek. I który wybrać? Szczerze? Nie wiem. Znów na ten trudny wybór patrzę jako mama, nie jako lekarz mimo, iż z tyłu głowy zawód lekarza podpowiada mi co byłoby lepsze uwzględniając wiedzę stomatologiczną. Kiedy mój syn miał 8 miesięcy, chciałam wrócić do pracy. Karmiłam jeszcze piersią. Dla mnie to było proste – kupuję butelkę z odpowiednim smoczkiem (dopasowanym do wieku), odciągam pokarm, a potem wszystko w rękach męża. Żaden problem. I ku mojemu zdziwieniu – pierwsza butelka odrzucona, druga, trzecia.. .aż doszliśmy do pięknej kolekcji. Pół sklepu zostało wykupione. Każda firma zastrzegała sobie, że to właśnie ich butelka i ich smoczek najbardziej imitują kobiecą pierś, że ta będzie najlepsza. A ja w to wierzyłam, kupując kolejną. Jednak mój syn, nie „poleciał” na znaną markę. Bardzo długo trwało nauczenie go picia z butelki. Dopiero po kilku miesiącach prób coś wreszcie zaskoczyło. Jego WYBÓR najbardziej prosta, najbardziej popularna, cenowo najbardziej atrakcyjna. Teraz mam solidną kolekcję, która czeka na rodzeństwo, może za drugim razem będzie łatwiej. Jako mamy chcemy jak najlepiej, jednak czasami zapominamy o zdrowym rozsądku i prostocie. Nie zawsze to cena i ilość zdjęć z dany produktem na IG decydują o tym czy nasze dziecko wybierze dany rodzaj butelki. Najważniejsza jest ergonomia, higiena, ekonomia i dopasowanie do wieku.

   

  lekarz dentysta Urszula Olszak – MAMA 4 letniego Antosia prowadzi leczenie ortodontyczne u dzieci i dorosłych pacjentów

   

  ZĄBKOWANIE ćwiczy cierpliwość.

   

  Każdy rodzic wie, że ząbkowanie nie należy do najprzyjemniejszych momentów rodzicielstwa. Może zacząć się nawet ok 3 miesiąca życia (tak było u nas). Pierwszymi symptomami, które my obserwowaliśmy było potężne ślinienie i wkładanie wszytskiego do buzi, pocieranie dziąseł. Ja nie do końca wierzyłam, że to już następuje, przecież w książkach było od 6 miesiąca! Mieliśmy mieć tyle czasu żeby się przygotować. Żeby ułatwić dziecku w tym trudnym czasie stosowaliśmy maści zalecane przy ząbkowaniu, u nas sprawdziły się z lignokainą czyli substancją znieczulającą (trzeba trzymać się dawkowania zgodnie z ulotką!). Pomocne były także gryzaki, szczególnie takie które można schłodzić. W sytuacjach kryzysowych, kiedy pojawiała się podwyższona temperatura, dziecko było płaczliwe i marudne -paracetamol. Co do higieny nie zapominajmy, że mycie i czyszczenie zaczynamy jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka! Aby umyć wały dziąsłowe sprawdza się sterylny gazik nasączony solą fizjologiczną/ rumiankiem. Pamiętajmy, że mleko zawiera cukry, jest to pyszna pożywka dla bakterii i grzybów, które bez odpowiedniej higieny potrafią przysporzyć sporo kłopotów. Kiedy mamy już ząbka włączamy do codziennej higieny szczoteczkę do mycia (na początek wystarczy manualna, z miękkim włosiem, dostosowana do wieku; potem można przejść na wersję soniczną/elektryczną) oraz pastę. Ważne aby zawierała fluor (dla maluszków z pierwszymi ząbkami wystarczająca jest ilość 500ppm – można sprawdzić na tubce, w składzie). Ważna jest ilość pasty, nie nakładamy na całą szczoteczkę, wystarczy małe ziarenko. Pamiętajmy, im wcześniej wdrożymy do codziennej pielęgnacji zabiegi związane z myciem jamy ustnej i zębów, tym łatwiej będzie w przyszłości. Nie zapominajmy też o wizycie adaptacyjnej naszego dziecka w gabinecie stomatologicznym. Zaleca się, aby taka wizyta odbyła się, kiedy maluch ma ok. 18 miesięcy.

   

  Sssanie kciuka

   

  Z dwojga złego używanie smoczka jest „lepsze” niż kciuk. W jakimś stopniu jest to bardziej zarządzalne. Kiedy przychodzi odpowiedni czas (najlepiej do 2 roku życia), powoli, stopniowo żegnamy się z małym przyjacielem. A z kciukiem? Nie bardzo. Dziecko ma ciągle przy sobie, może użyć kiedy chce. Ssanie kciuka ma niestety bardzo negatywny wpływ na kształtowanie wyrostków i późniejsze ustawienie zębów. Powoduje silne wychylenie górnych siekaczy, przechylenie dolnych. Hamuje doprzedni wzrost żuchwy, pogłębia i zwęża okolice podniebienia. Szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci starszych, ponieważ może nieodwracalne ukształtować kość, co powoduje pojawieniem się wady zgryzu. Inne negatywne i niebezpieczne skutki ssania kciuka to: choroby kciuka, nawet zniekształcenie, wady wymowy, przetrwały typ połykania (tłoczenie języka do przodu, otwieranie zgryzu). Długotrwające ssanie kciuka (mam na myśli dzieci starsze, powyżej 3 roku życia) powinno być skonsultowane ze specjalistą, jednak często ta pomoc jest wielospecjalistyczna. Zaleca się konsultację ortodontyczną, logopedyczną, a w niektórych przypadkach również psychologiczną.

  26 mar
  7 2

  PARENTING

  Po prostu RODZICIELSTWO!

   

  To wsparcie, miłość, strach, złość i bezsilność. Bycie rodzicem to mieszanka wielu uczuć i zachowań. Tworząc treści dla rodziców postanowiliśmy poruszać się w obszarze medycznym z uwzględnieniem aspektów psychologicznych.

   

  Pracując w gabinecie stomatologicznym, dbającym również o potrzeby sensoryczne, skupiliśmy się wyjątkowo w tym przypadku na rodzicach i ich potrzebach. W zabieganym i tętniącym życiem mieście, pełnym obowiązków i spraw do załatwienia, wizyta u stomatologa jest jedną z tych które często odkładamy do czasu pojawienia się „motywatora” nazywanego bólem.

   

  Konieczność rezerwacji wizyty u dentysty, wiąże się z reorganizacją grafiku uwzględniającą pracę, przedszkole, szkołę i zajęcia dodatkowe naszych pociech. Skąd to wiemy? Sami nam o tym mówicie! Nasz opiekun pacjenta zna większość wymagań dotyczących planowania wizyt przez zapracowanych rodziców.

   

  Wbrew pozorom, czasami ta 60 minutowa wizyta u dentysty jest „chwilą dla siebie”, pozwalającą zatrzymać się tu i teraz. Czy możemy sprawić, że leczenie zębów nie będzie przykrą koniecznością?

   

  Już tak działamy, w większości przypadków odczarowujemy dotychczasowe doświadczenia dorosłych pacjentów, mając na uwadze dbałość o ich wrażliwość, przebodźcowanie, codzienność stymulowaną pędem wielkomiejskiego życia.

   

  SLOW Dental MEDICINE, to forma prowadzenia leczenia dedykowana właśnie tym rodzicom i opiekunom, którzy pragną nowego stylu zaopiekowania w stomatologii. Chcąc dotrzeć do osób świadomych, wrażliwych i zmęczonych tradycyjnym leczeniem, stworzyliśmy butikową przestrzeń w której zabiegi stomatologiczne wykonywane są w duchu slow z poszanowaniem intymności pacjenta.

   

  PIES A DZIECKO

   

  W dzisiejszych domach czworonogi często są traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że związki między psem a dzieckiem mogą również wpływać na zdrowie jamy ustnej najmłodszych – przyjrzyjmy się temu. Częste wspólne zabawy z psiakiem i ruch na świeżym powietrzu, miedzy innymi spacery, sprzyjają ogólnemu zdrowiu dzieci. Aktywność fizyczna oddziaływuje pozytywnie na układ odpornościowy i całościowe samopoczucie, co z kolei może korzystnie wpływać na zdrowie jamy ustnej. Relacje ze zwierzętami, w tym z psem, mogą dostarczać dzieciom pozytywnej stymulacji psychicznej i emocjonalnej. Udowodnione jest, że redukcja stresu i zwiększenie poziomu szczęścia korzystnie wpływa na całokształt organizmu, w tym na jamę ustną. Wprowadzenie czworonoga do rodziny stwarza także okazję do edukacji w zakresie higieny. Dzieci obserwując, jak opiekować się psem, mogą łatwiej przyswajać nawyki związane ze szczotkowaniem zębów i dbaniem o jamę ustną. Jednakże, warto zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia związane z higieną, takie jak przenoszenie bakterii pomiędzy psem a dzieckiem. Pies często okazuje swoją miłość poprzez lizanie. Warto zwrócić uwagę na czystość jamy ustnej psa i upewnić się, że dziecko nie wprowadza nadmiernej ilości bakterii do swoich ust. Czworonogi na ogół są skłonne do dzielenia się jedzeniem. Ważne jest, aby monitorować tę praktykę, ponieważ dieta dziecka ma wpływ na rozwój zębów i ogólny stan jamy ustnej. Kontakt z odchodami zwierzęcia czy lizanie twarzy może prowadzić do przenoszenia drobnoustrojów, dlatego ważne jest przestrzeganie odpowiednich środków higienicznych. Zdrowie jamy ustnej psa ma wpływ na zdrowie jamy ustnej dzieci. Regularne wizyty u weterynarza, dbanie o czystość zabawek zwierzęcia oraz właściwa dieta mają znaczenie dla zachowania dobrej higieny zwierzęcia i minimalizowania potencjalnego ryzyka przenoszenia bakterii. Podczas zabawy z psem, dzieci powinny być pod nadzorem dorosłego. Unikanie sytuacji, w której zwierzę może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, wpływa również na zdrowie jamy ustnej poprzez minimalizowanie ryzyka urazów. Relacja dziecka z psem może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej poprzez stymulację, edukację i pozytywne emocje. Jednak równocześnie należy pamiętać o odpowiedzialności rodziców w zakresie nadzoru, higieny i krzewienia wiedzy higienicznej, by ta relacja była zdrowa i korzystna dla obu stron. Zalecamy utrzymanie równowagi między korzyściami a odpowiedzialnym podejściem do higieny jamy ustnej zarówno dziecka, jak i jego futrzanego towarzysza.

  26 mar
  Planuje ciaze 3

  DENTAL rituals for all WOMEN

  Butikowe rozważania przy kawie to cykl felietonów pisanych z myślą o kobietach które:

  • pragną dowiedzieć się jak zadbać o swój uśmiech
  • boją się spotkania i postawienia pierwszego kroku w leczeniu zębów
  • ogarnia je poczucie wstydu
  • liczą na zrozumienie ich wrażliwości i przebodźcowania
  • planują metamorfozę i zastanawiają się nad możliwymi rozwiązaniami
  • stawiają na zdrowie i zdrową jamę ustną w holistycznym podejściu
  • są wysoko wrażliwe i cenią spokój podczas leczenia
  • planują ciążę
  • przygotowują się do procedur in vitro
  • aktualnie są w ciąży niezależnie do tygodnia i trymestru
  • właśnie zostały mamami i wraz z maluszkiem rozpoczynają wielką przygodę
  • które zostały mamą poprzez adopcję
  • wraz z partnerami chcą przygotować siebie i dzieci do pierwszej wizyty u stomatologa

  To przestrzeń dedykowana wszystkim kobietom, pragnącym świadomie zadbać o swoje zdrowie w duchu slow medicine. 

  Czy możemy rozmawiać o tematach trudnych i wstydliwych?

  TAK!

  Poziom intymności podczas spotkania na fotelu stomatologicznym, często porównywany jest do wizyty u ginekologa. Z perspektywy osób opiekujących się pacjentami wiemy, że szczerość i zaufanie pozwala na stworzenie wieloletniej współpracy pomiędzy nami. 

  Planuje ciaze 3

  Każdego dnia przez ostatnie 15 lat naszej praktyki spotkaliśmy na swojej drodze wiele kobiet, chcących otrzymać odpowiedź na nurtujące je pytania. Patrząc wstecz, śmiało możemy powiedzieć, że filarem życia jest ZDROWIE, jak o nie zadbać? 

  PODPOWIEMY!

  To będzie miejsce na te rozważania – wielopłaszczyznowość naszych rozmów pozwoli wszystkim kobietom odnaleźć bliską im tematykę. 

  Porozmawiajmy o zdrowiu z kobiecego punktu widzenia. 

  Zapraszam ~ Karolina