• Polski
  • Українська
  • English
  • PRZEJDŹ DO ZAPISU

    PERIODONTOLOGIA

    PERIODONTOLOGIA

    Periodontologia to dziedzina stomatologii skupiająca się na leczeniu chorób dziąseł i chorób przyzębia.

    Nie wielu pacjentów wie, że przyczyną problemów periodontologicznych jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, brak regularnych zabiegów higienizacji oraz obciążenia genetyczne.

    Jedną z najczęstszych chorób jakie leczymy u specjalisty periodontologia jest PARODONTOZA. Parodontoza to choroba przewlekła, objawiająca się zapaleniem przyzębia czyli jak sama nazwa wskazuje tkanek otaczających zęby.

    Tkanki otaczające ząb to połączenie: dziąsła, kości wyrostka zębodołowego, ozębnej, okostnej i cementu korzeniowego. Parodontoza i rozwijający się jej stan zapalny, może powodować, uszkodzenie wszystkich tkanek około zębowych w konsekwencji którego widzimy odsłonięte szyjki zębowa a finalnie brak stabilizacji zęba i jego utratę.

    bonding 4

    Jakie rodzaje parodontozy spotykamy wśród pacjentów:

    • typowa – występuje u ok 70% pacjentów, spotykamy ją u pacjentów po 30 roku życia
    • gwałtownie postępująca  występuje u 5% pacjentów, spotykana u pacjentów w ok. 20 roku życia;
    • młodzieńcza – występuje u ok. 1% pacjentów, grupa docelowa to nastolatkowie
    • przedpokwitaniowa – spotykana u malutkich dzieci nawet kilku letnich

    Jak rozpoznać parodontozę ?

    Choroba ta należy do dość podstępnych. Rozwija się powoli, nie dając mocno zauważalnych objawów podczas codziennej higieny. Widzimy odsłonięte szyjki i korzenie dziąsła, to najczęściej sygnalizują pacjenci. Zauważalny w bardziej zaawansowanym procesie parodontozy jest pojawiający się ból i dyskomfort przy spożywaniu posiłków i szczotkowaniu. Kolejno pacjent może zaobserwować nadwrażliwość i krwawienie dziąseł. W konsekwencji postępującej parodontozy, pacjent może utracić zdrowe zęby w wyniku rozchwiania i braku przyczepu w kości.

    Kiedy zgłosić się do stomatologa ze specjalnością periodontologia?

    Podstawą zdrowej jamy ustnej są półroczne kontrole na których lekarz i higienistka oceniają zarówno stan naszych zębów jak i kondycję dziąseł.

    CZY PARODONTOZA DOTYKA TYLKO OSOBY STARSZE?

    ABSOLUTNIE NIE! 

    Parodontoza, znana również jako przewlekła choroba przyzębia, to poważne schorzenie, które dotyka wiele osób po 30. roku życia. Zrozumienie tego stanu jest kluczowe dla wczesnego wykrywania oraz skutecznej profilaktyki.

    Badania epidemiologiczne wskazują, że parodontoza dotyka około 47% dorosłych w wieku powyżej 30 lat, a wskaźnik ten wzrasta z wiekiem. Z danych opublikowanych w „Journal of Periodontology” wynika, że ryzyko wystąpienia parodontozy jest wyższe u osób z predyspozycjami genetycznymi, a także u tych, którzy prowadzą niezdrowy tryb życia (np. palenie tytoniu, niewłaściwa dieta).

    Parodontoza rozwija się w wyniku skomplikowanej interakcji między bakteriami płytki nazębnej a gospodarzem. Badania pokazują, że niektóre szczepy bakterii, takie jak *Porphyromonas gingivalis*, mają kluczowe znaczenie w patogenezie choroby. Ponadto, czynniki ryzyka obejmują:

    • Palenie tytoniu: Osoby palące mają znacznie wyższe ryzyko rozwoju parodontozy, ponieważ nikotyna osłabia odpowiedź immunologiczną.
    • Cukrzyca: Istnieje silny związek między cukrzycą a chorobami przyzębia, co potwierdzają badania opublikowane w „Diabetes Care”.
    • Stres: Wysoki poziom stresu może wpływać na zdrowie jamy ustnej, prowadząc do zwiększonego ryzyka parodontozy.

    Wczesne objawy parodontozy mogą być subtelne, ale z czasem stają się bardziej widoczne. Należą do nich:

    – Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania,
    – Obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
    – Uczucie luzu zębów,
    – Nieprzyjemny zapach z ust.

    Diagnostyka parodontozy opiera się na badaniach klinicznych oraz radiologicznych. Stomatolodzy oceniają głębokość kieszonek dziąsłowych, stan tkanek przyzębia oraz obecność kamienia nazębnego.

    Leczenie parodontozy może obejmować zarówno terapie zachowawcze, jak i chirurgiczne. Wczesne interwencje, takie jak skaling i root planing, są kluczowe w usuwaniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego. W przypadku zaawansowanej parodontozy mogą być konieczne bardziej inwazyjne procedury.

    Profilaktyka + 30 to kluczowy element w walce z parodontoza. Obejmuje:

    1. Regularne wizyty u stomatologa: Zaleca się, aby dorośli odwiedzali dentystę przynajmniej dwa razy w roku.
    2. Higiena jamy ustnej: Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie oraz używanie nici dentystycznej są niezbędne do usuwania płytki nazębnej.
    3. Zdrowy styl życia: Unikanie palenia tytoniu oraz wprowadzenie zrównoważonej diety, bogatej w witaminy i minerały, wspiera zdrowie dziąseł.

    Jakie zabiegi wykonywane są w zakresie peridontologicznym:

    • skaling pod dziąsłowy
    • kiretaże
    • regeneracja kości
    • instruktaże higieny
    • wybarwianie płytki bakteryjnej
    • pokrycie recesji dziąsła
    • wydłużenie korony klinicznej
    • kortykotomia

    bonding 3